top of page
Keresés

Frissítve: 2024. ápr. 7.

Bélrendszerünkben bekövetkező változások, már születésünkkor elkezdődik, sőt újabb kutatások szerint a várandós anya méhében elindulnak ezek a folyamatok.

Kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy egészséges, fermentált ételeket, probiotikumokat fogyasztó anyák gyermekinél kevésbé jelentkezett ételérzékenység, ételallergia (Frei et al., 2015)


Korai életszakaszban legjelentősebb hatás a születés. Hüvelyi szülés közben a csecsemők érintkezésbe kerülnek az anya hüvelyi mikrobiomjával, a hüvelyi csatornán áthaladva megkapja a legfontosabb baktériumokat, ami a mikrobiom felépítéséhez fontos, csecsemők bélrendszere végső soron nagyon hasonló lesz ehhez. Ezért is javaslom, hogy már várandósság során is ügyeljen a kismama étrendjére, egészségére, hiszen gyermekünknek a legjobbat szeretnénk adni.

Császármetszéssel született babák sokkal nagyobb hátrányban vannak, de szerencsére egyre jobban elterjed orvosi körökben is, hogy a sebészi úton született csecsemők szájába gézlappal az anya hüvelyi flórájából váladékot törölnek illetve bőrét is áttörlik.

Császármetszéssel született csecsemőknél a bőrön megtelepedő Staphylococcusok, Streptococcusok aránya is magasabb lehet.

Azt is megfigyelték, hogy a szoptatott és tápszeres babák mikrobiomja is rendkívül eltérő, természetesen a szoptatás javára.

Ahogy új emberekkel, környezeti hatásokkal, élelmiszerekkel kerülünk kapcsolatba, a mikrobiom tovább növekszik és alkalmazkodik. Először az anyatejben lévő cukrokat, oligoszacharidokat lebontó baktériumok vannak többségben, majd ahogy szilárd táplálékot kezdenek el fogyasztani, a bél mikrobiomja is megváltozik, 1 éves koruk körül már sokkal változatosabb képet mutat.

3 éves kor körül a mikrobiom összetétele hasonló a felnőttekéhez és viszonylag stabil marad. Elfogyasztott táplálék minősége, változatossága, stressz, alvás, hormonális változások, életkor, gyógyszerek, betegségek mind-mind befolyásoló tényezők. Pl. fogamzásgátló, fájdalomcsillapítós, savcsökkentők szedése ugyancsak csökkenti a diverzitást, átalakítja a mikrobiomot.


A mikrobiomban lévő baktériumok hajlamosak bizonyos régióban tartózkodni a számukra megfelelőbb körülmények miatt.

A probiotikus termékekben általában Lactobacillus, Bifidobacterium, Saccharomyces, Enterococcus, Streptococcus, Pediococcus, Leuconostoc, Bacillus és Escherichia coli található. Egy adott probiotikum vásárlásánál fontos, hogy törzsspecifikusak legyenek, legjobb, ha tudja milyen törzsre van szüksége és miért, ezen a területen képzett egészségügyi szakember segítsége hasznos lehet. Sokszor látom azt, hogy nem a megfelelő minőségű és megfelelő tipusú probiotikumokat használják, ami kedvezőtlenül befolyásolhatja a mikrobiomot. Ellenőrizze le a Mikrobiomot székletteszttel ITT 



Egyik legnagyobb befolyásoló tényező az antibiotikumok használata. Igen, van az a pont amikor szükséges, de valljuk be, hogy különösen a mai 40 év feletti korosztály indokolatlanul magas antibiotikum terhelést kapott, ami gyökeresen megváltoztatta a mikrobiom összetételét.

Antibiotikum hasznos lehet, de csak nagyon indokolt esetben. Alternatív gyógymódok viszont sokat segíthetnek a hagyományos orvoslást kiegészítve. Az atibiotikumok nemcsak a kórokozót pusztítják el, hanem az összes útjukba kerülő jó baktériumot is. Az a jó, ha rugalmas a rendszerünk, így ha megvan a kellő alapozás, védelem és esetlegesen szükségessé válik antibiotikum szedése, csak átmeneti változást fog okozni. Akinek a bélrendszere viszont élete során sok antibiotikummal volt terhelve, érdemes a mikrobiomot specifikusan javítani, annál is inkább, mivel immunrendszerünk 80%-a a bélben van. Ha sérül a mikrobiom, az autoimmun betegségek kockázata is megnövekszik.





Étrendünk hihetetlen módon befolyásolhatja mikrobiomunkat.


Folyamatosan kutató munkákat végzek, megfigyeltem klienseimnél, hogy akik gyulladáscsökkentő étrendet fogyasztanak, tudatosan odafigyelnek az egészségükre, a mikrobiom is kedvező irányba változik. Úgy tűnik. hosszú távú táplálkozási szokásaink kedvező módon befolyásolja a mikrobiomot.


Ha nem megfelelő táplálkozást folytatunk, akkor teret adunk bizonyos specifikus baktériumok elszaporodásának. Nagyon sok patogén baktérium, kórokozó befolyásolja az idegrendszerünket és olyan ételeket kívánunk, amelyek a szaporodásukhoz szükségesek, pl. szénhidrát dús ételeket, ezáltal bakteriális túlnövekedést okoznak.


A mikrobiomot már pár nap alatt drasztikus módon meg tudja változtatni az, ha ételeinket is megváltoztatjuk. A kutatók még vizsgálják ennek okát, de biztató, hogy egyre többen tartozunk ebbe a csoportba.


Két legbefolyásosabb tényező az alkohol és a dohányzás.


1. Dohányzás


Legalább 4000 kémiai vegyülettel találkozik egy dohányos ember, ami negatívan befolyásolja a bél mikrobiomját. Tanulmányok kimutatták, ha abbahagyja a dohányzást, a bél mikrobiom hamar jó irányba változik. (Capurso, Lahner, 2017)



2. Alkohol fogyasztás


Mértékletes alkohol fogyasztás, pl. a vörösbor növelheti a diverzitást, Bifidobaktériumok számát, jó hatással lehet a szívre, vérnyomásra. Ezt a hatást időnkénti, .1 dl bor fogyasztásánál írták le, a nagyobb mennyiség viszont káros hatással lehet egészségünkre.

Krónikus alkohol fogyasztás károsan hat a mikrobiomra, növeli a bélpermeabilitást, áteresztő bél (Leaky gut) problémát okozhat, növeli a Proteobaktériumokat, csökkenti a Bakteroides fajokat.




3. Junk food ételek, készételek, gyorséttermi ételek


Sajnos ezek az ételek rendkívül sok káros anyagot, vegyszert tartalmaznak és újabban rovarokat is.

Gondoljuk át, vajon megéri ezeket az ételeket fogyasztani? A transzzsírok, fehérjepótlók, ipari sűrítő és ízfokozók, kémiai vegyszerek, anyagok teljesen megváltoztatják a mikrobiom összetételét és gondolhatjuk, nem jó irányba.



A jó hír az, hogy sohasem késő elkezdeni a mikrobiom javÍtását. Kezdjük ezt el a táplálkozással.



Gyulladáscsökkentő ételek bevezetésével, sok-sok zöldséggel, színes, étvágygerjesztő, ízletes receptekkel.





 
 
bottom of page